نظر ایه الله وحید خراسانی درمورد قمه زنی
نوشته شده به دست رامین خورنـــــــژاد(حسینی)
نظرات >

بیانات آیة الله وحید خراسانی درباره برخی سوءبرداشت‌ها

آیة الله وحید خراسانی

آیة الله وحید خراسانی در دیدار برخی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حمایت از نظام اسلامی را واجب دانست و با انتقاد از برخی کارهای خلاف که به نام عزاداری انجام می‎گیرد، گفت: موضوع، حکم وجوب حفظ شعائر حسینی (علیه السلام) است. این کارهای خلاف، بدعت است.
حضرت آیة الله وحید خراسانی گفت: برای حفظ شعائر حسینی، باید از ورود بدعت‎ها و کارهای خلاف به نام عزاداری، جلوگیری کرد.
آیة الله وحید خراسانی در دیدار با حضرات آیات مرتضی مقتدایی، صابری همدانی و غروی به تبیین و تشریح دیدگاه خود درباره تنظیم شعائر حسینی پرداخت و اظهار داشت: شعائر حسینی مانند سینه‎زنی، زنجیرزنی و اقامه عزاداری برای حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) باید محفوظ بماند و نباید خدشه‎ای به آن وارد آید.
وی افزود: یکی از مصادیق حفظ شعائر حسینی (علیه السلام) جلوگیری از ورود بدعت و کارهای غیراخلاقی که گاه انجام می‎شود؛ است.
این مرجع تقلید با بیان این که اگر خدشه‎ای به شعائر حسینی (علیه السلام) وارد آید، کمر رسول الله (ص) خم می‎شود، تاکید کرد: در جایی که کلام مخوف به قرائن باشد، اطلاق جایی ندارد، از این رو برخی از کارهای نادرستی که به نام اقامه عزای ابا عبدالله (علیه السلام) صورت می‎گیرد، اینها نه تنها مصداق عزاداری و اقامه شعائر حسینی نیست، بلکه بدعت و کارهای خلافی است.

 

آیة الله وحید خراسانی


آیة الله وحید خراسانی در بیان مصداق بدعت در عزاداری، عربده کشیدن، گفتن جملات کفرآمیز مانند: لا اله الا زینب و لا اله الا فاطمه و خود را حسین اللهی نامیدن و اشاره و تصریح کرد: اینها که شعائر حسینی نیست. حکم وجوب مربوط به حفظ و تقویت شعائر حسینی می‎باشد، نباید حکم از این موضوع، به موضوع دیگری جا به جا کرد. موضوع حکم، شعائر حسینی است نه این کارهای خلافی که انجام می‎شود.
وی در ادامه با تاکید بر این که تا کنون آن چه در این باره گفته‎ام راجع به قمه‎زنی نبوده است، خاطرنشان ساخت:

راجع به قمه‎زنی من اصلا حرفی نزدم، مطالب من ناظر به قمه‎ زدن نیست، در برخی مجامع فقهی، کلام من مطرح و تحریف شده است. هیچ کس هم دفاع نکرده است ،من این را نگفتم و تحریف شده است.
این مرجع تقلید سپس با تجلیل از خدمت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در حوزه علمیه قم افزود: ایشان قلم و بیاناتشان در خدمت دین و ترویج اسلام است و باید از ایشان حمایت کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش، حمایت از نظام را واجب خواند و ادامه داد: اگر این نظام اسلامی نباشد، معلوم نیست چه در می‎آید؟ بدتر از گذشته می‎شود. حمایت از این نظام را لازم و واجب می‎دانم.
 
منبع:
سایت عصر ایران و سایت تابناک    26/1/87

 


تاریخ : دوشنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٠
ساعت : ٤:٠٤ ‎ب.ظ
  • ام جی | سیستان دانلود