خیانت یا اشتباه ابراهیم بن مالک اشتر نخعی یا توطئه دشمن

خیانت یا اشتباه ابراهیم بن  مالک اشتر نخعی یا توطئه دشمن
نقل است که در میان راه، دشمن بین مختار و ابراهیم اختلاف افکنده و به تفرقه افکنی پرداخت. این حیله دشمن موجب جدایی آن دو شده و گویا ابراهیم در ادامه کار از نهضت مختار کناره گرفته است، از این رو در پی حادثه حمله مصعب بن زبیر در پیوستن به مختار تعلل و سستی ورزیده و حتی گفته شده به نامه های مکرر و پشت سر هم مختار پس از شکست اولیه اش از قوای مصعب، توجهی نکرده، نزد او باز نگشت .
 
همین کناره گیری او از مختار باعث شده بود که بعد از شهادت مختار ، مصعب بن زبیر از یک سو و عبدالملک مروان از سوی دیگر در او طمع ببندند تا ابراهیم را که مردی پر نفوذ و مدیر بود ، را با خود همراه سازند ؛ از این رو مصعب نامه ای به ابراهیم نوشته به او وعده داد که در صورتی که حکومت ابن زبیر را بپذیرد، امارت مناطق شمالی عراق را به او می سپارد. نامه مشابهی نیز از سوی عبدالملک مروان - خلیفه اموی شام - به دست ابراهیم رسید . ابراهیم با یاران و مشاورانش در این باب به مشورت پرداخت و سرانجام تصمیم گرفت با مصعب بن زبیر همراه شود ، پس نامه ای به مصعب نوشت و با گروهی از یاران خود از موصل یا نصیبین - مقر حکومت خود - حرکت کرد و به کوفه آمد و با مصعب ملاقات کرد.
 
سرانجام ابراهیم در سال 72 هجری در پی شکست لشکر عراق از سپاهیان عبدالملک مروان که برای تصرف عراق به جنگ مصعب بن عمیر فرستاده شده بودند، در 13 جمادی الاولی کشته شده و نزدیک سامراء به خاک سپرده شد.
/ 7 نظر / 62 بازدید
ابوالقاسم

سلام وبلاگ پرمحتوایی دارید بنده شمارا بانام سربداران علی ع لینک کردم موفق باشید یاعلی زندگی لذت بخش است بایادشهدا

امیرعلی

یعنی حقیقت داره که ابراهیم هم اسیر فتنه میشه[ناراحت] من طرفدار ابراهیم بودم مثل اینکه اشتباه کردم .حالم گرفته شد[گریه]...موفق باشید[گل][گل]

صادق دانشمند

سلام حاجی!خواستم ببینم با وب سلامت اشنایی داری ؟میدونی کیه وچه کاره است؟خیلی تنده ؟یکبار براش نظر گذاشتم فکر می کرد من شما هستم(سربداران علی(ع)). اگه ازش اطلاعات داری برام بفرست.ممنون .

صادق دانشمند

در روزپدر هاله از ابهام شهر رشت رافراگرفت[نیشخند][نیشخند][وحشتناک][اوه][خداحافظ]

اسماعیل زرین

سلام وب خوبی دارید .امیدوارم موفق باشید.یا علی

زهرا

من خیلی ابراهیم رو دوست داشتم فکر نمیکردم اینجوری بوده باشه