برنامه نود جنگ پیروزی و استیل آذین

گزارشی متفاوت از جدال فوتبالی‌ها در رسانه ملی
رونمایی از فوتبال سوخته ایران در شب جنجالی نود
 

 

 "گروه ورزش"  آخرین نود در فروردین نود از آن برنامه‌هایی شد که در حافظه تاریخی فوتبال دوستان به ثبت رسید. از این دست نودها البته باز هم داشتیم اما آنچه این برنامه عادل را متمایزتر از برنامه‌ای جنجالی قبلی‌اش می‌کرد اولا رکورد شکنی مشارکت مردم در این برنامه بود و بعد هم بحث‌های طنز آلودی که در آن مطرح شد و دعواهای بچه گانه‌ای که برای مردم روشن کرد در پس چهره افراد پرطمطراق این فوتبال چه ذهنیت‌های واهی پنهان شده است.

به گزارش رجانیوز، دوشنبه این هفته البته فردوسی پور با عوامل بازبینی برنامه‌اش چون هفته گذشته درگیر نبود و ظاهرا همه چیز سر وقت آمده شده بود تا عادل نیمی از برنامه‌اش را با «دیگه چه خبرهای مکرر» کسالت آور به خورد مردم خواب زده ندهد. اتفاقاً این برنامه با آن همه چالش خواب را از چشم همه ربوده بود.
 
نظرخواهی برنامه طبق انتظار حول محور کار درست یا نادرست پرسپولیسی‌ها در ندادن توپ به استیل آذینی‌ها بود و البته چون دفعات قبل مشخص بود که به واسطه در میان بودن منافع پرسپولیس شیب پیامک‌ها به سمت دایی و سربازانش خواهد بود. بعد از پخش چند بازی لیگی و مصاحبه با قاسم حدادی فر کاپیتان ذوب آهن نوبت رسید به اکشن ‌ترین بازی این سال‌ها و البته دوئل حامیان فیرپلی.

*متلک باران 
بعد از پخش صحنه‌های بازی و مشخص شدن نگرفتن یک پنالتی به نفع استیل آذینی‌ها (به اعتقاد ایرج نظری کارشناس داوری) فیلم نبرد گلادیاتورها به روی پرده رفت و از اینجا بود که برنامه به نقطه جوش خود رسید. آوردن ایرج نظری به عنوان کارشناسی که معمولا جایی وسط جنجال‌های گذشته نداشته نشان داد که اتفاقاً فردوسی پور می‌خواهد جنگ را به بیرون از استودیو و به پشت خط تلفن ها بکشد. جایی که آدم‌ها به دلیل چشم در چشم نشدن با هم راحت‌تر می ‌وانند حرف‌های واقعی‌شان را بزنند و عادل هم راحت تر می‌تواند برنامه را اداره کند. پس در حالیکه برنامه مثلاً کارشناس داوری داشت او از فنایی و نصیرزاده به عنوان مخالف و موافق داستان پرسپولیس و استیل آذین پشت خط دعوت تلفن دعوت کرد تانظراتشان را بگویند.
 
فنایی قانونی از پرسپولیسی‌ها دفاع کرد و چند متلک آبدار به قاضی شریفی و دارو دسته‌اش انداخت .اما نصیرزاده احساسی صحبت کرد و صراحتا اعلام کرد که نتیجه نظرخواهی نود به سود پرسپولیس‌ها خواهد بود. او ادله قانونی برای مخالفت خودش با کار سرخ‌ها نداشت و بنای استدلالش را روی خصلت‌های ایرانی بنا نهاده بود. در حقیقت او آمده بود تا فقط در این فیلم مهیج نقشی کوتاه داشته باشد که فردا نگویند نصیرزاده نبود.او البته برای پررنگ‌تر کردن نقش سیاهی لشگرش تلاش هم کرد.
 
آنجا که در میان آن دعوا یک دفعه به نبش قبر پرداخت و از دایی گلایه کرد که که چرا قبل‌ها به او گفته است کارشناس رنگی.به هر حال سرشاخ شدن با دایی اعتباری است برای فردی که افتخار چندانی در کارنامه‌اش خود نمایی نمی‌کند.
 
*قهوه تلخ عادل 
صادق درودگر با عنوان مشاور عالی مدیرعامل میهمان تلفنی بعدی بود که حرفهایش را با کنایه به عادل و طنزآلودن بود نود درجه‌اش و اینکه این قسمت اگر به عنوان سی دی بیرون بیاید پرفروش‌تر از قهوه تلخ خواهد شد شروع کرد.
 
او در ادامه به اساسنامه فیفا در مرود فیرپلی اشاره کرد و آن‌را به نفع تیمش نصفه و نیمه خواند و کلی از پرسپولیسی‌ها گلایه کرد و سوشامکانی را تطهیر نمود. او فنایی را که جز موافقان عمل پرسپولیسی‌ها بود مبلغ بازی ناجوانمردانه خواند.
 
*روکم کنی دایی 
دایی که روی خط آمد یک راست رفت سراغ تحریف کردن قانون فیفا توسط درودگر و با خواندن ادامه متن این قانون دست مشاور مدیر عامل استیل آذین را رو کردو با بیان اینکه تلفتی با رئیس کمیته داوران فیفا در این خصوص صحبت کرده نفوذش به عنوان یکی از ستارگان دنیای فوتبال در فیفا به رخ همه کشاند.
 
جالب اینکه درودگر تا آخر برنامه دیگر دور و بر قانون فیفا نچرخید و بحث را به این کشاند که همه برای ما دکتر شده‌اند و از راه دور نسخه می‌نویسند.او شان عقاب آسیا را هم پایین آورد و با مقایسه رفتارهای روحیه بخش عابدزاده در دیدار استرالیا با رفتارهای سوشا مکانی در بازی پرسپولیس به دفاع از خطای گلر کمک تجربه تیمش پرداخت. این مقایسه‌ای بود که به مذاق هیچ کس خوش نیامد. دایی هم در ادامه با کنایه به کفاشیان و اینکه از هدایتی برای بازگرداندن تیمش به لیگ دلجویی کرده به مسوولین غیر فوتبالی تاخت و آنها را به اظهارنظر ها و رفتارهای غیر اصولی و منت کشی متهم کرد.
 
*شلیک هدایتی
با اینکه حرفهای دایی آتش جنگ را شعله ورتر کرد اما مصاحبه هدایتی پس از خروج از مراسم دلجویی در فدارسیون چون انفجاری میهب بود که انبار پرباروت اختلافات قدیمی کاشانی و هدایتی منهدم کرد او درباره مطالب روزنامه پرسپولیس پس از بازی گفت: روزنامه پرسپولیس از پنج شنبه هفته گذشته با نوشته‌هایی عملکرد بازیکنان استیل آذین را زیر سؤال برده بود، در حالی که شمار زیادی از بازیکنان استیل آذین در پرسپولیس بازی کردند اما در این روزنامه از واژه‌های زشتی استفاده شد. مهدی مهدوی کیا که اسطوره پرسپولیس بوده مورد نقد این روزنامه قرار گرفته بود و فوتبال او را تمام شده خوانده بودند.
 
*خداحافظ فوتبال 
مالک باشگاه استیل آذین ادامه داد: من می‌دانم این نوشته‌ها از کجا نشات می‌گیرد. آدم‌های که حضور بخش خصوصی را به ضرر خود را می‌دانند این مسائل را مطرح می‌کنند. شاید آنها از اصل 44 قانون اساسی حمایت کنند، اما ترجیح می‌دهند که همچنان سیستم دولتی و استفاده از پول بیت المال را در دستور کار داشته باشند. بعضی از آقایان از حضور بخش خصوصی ناراحت‌ هستند و موقعیت خود را به خطر می‌بییند. آقایانی که به دنبال جمع کردن رأی برای شورای شهر هستند. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار که پرسیده بود منظور شما به حبیب کاشانی است گفت: این آقای که شما از آن نام می‌برید صاحب امتیاز روزنامه پرسپولیس است و حتما در جریان مطالبی که در آن نوشته شده است، قرار دارد. هدایتی گفت: من همچنان سر حرفم‌ هستم و می‌گویم خداحافظ فوتبال. تلفن کاشانی خاموش بود وگرنه جواب او هم می توانست زاویه ای جدید به این تراژدی بدهد.
 
اما حرفهای فردوسی پور هم در مجادله با درودگر بر سر منت کشی از هدایتی و بی قانون نبودن فوتبال ایران هم چزی کمتر از جوابهای احتمالی کاشانی نداشت.
 
*کنایه دایی و عصبانیت عادل 
دایی که دوباره روی خط آمد عادل را به دلیل انتخاب گزینه دوم که اتفاقا 33 درصد آرائ هم به خود اختصاص داده بود  به این متهم کرد که از فوتبل هیچ چیز نمی‌فهمد که این حرف مجری نود را به واکنش واداشت. دایی البته به این هم اشاره کرد اصلاً درودگر از دقیقه 83 در استادیوم نبوده است.که درودگر گفت از تلویزیون ماشینش بازی را دنبال می کرده که با طنز دایی در این خصوص همه چیز نیمه کاره رها شد.
 
*موشک‌های مهدی 
آخرین میهمان عادل در این برنامه مهدوی مهدوی کیا بود. مردی که در چند روز گذشته دندان روی جگر گذاشته بود به هیچ فردی نتاخته بود پشت تلفن همه را مورد خطاب قرار داد. از دایی گرفته تا عادل را. او در گفت و گوی تلفنی با برنامه تلویزیونی 90 در مورد اتفاقات رخ داده در بازی پرسپولیس و استیل آذین گفت: بعد از اتفاقاتی که افتاد مصاحبه‌ای با هیچ روزنامه و خبرگزاری انجام ندادم. چون واقعا از بروز چنین اتفاقاتی به عنوان یک بازیکن شرمم می‌آمد، اما من حرف‌هایی برای گفتن دارم. وی افزود: آیا ما در طول مسابقه با پرسپولیس حرکات ناجوانمردانه‌ای انجام دادیم و یا بازیکنان ما حرکت‌ ناشایستی انجام دادند؟ این بازی برای ما هم مهم بود، باید 3 امتیاز آن را می‌گرفتیم برای پرسپولیس هم 3 امتیاز مهم بود. آیا ما برای کسب 3 امتیاز کار اشتباهی انجام دادیم؟ کاپیتان استیل آذین با بیان اینکه همه در مورد صحنه جنجالی اظهار نظر کردند، گفت: در جریان بازی بازیکن حریف با استوک کفش با صورت من زد و من تا 2 روز درد داشتم. بعد از آن برخورد من محترمانه به داور یک اعتراض کوچک کردم اما آقای افشاریان گفت: این صحنه را ندیده، در حالی که صحنه‌ صد در صد پنالتی بود.
 
مهدوی کیا با اشاره به حرکت سوشا مکانی در فرستادن توپ به بیرون زمین عنوان کرد: من در مورد این حرکت مکانی مخالف بودم. تیم ما نیاز به برد داشت و نباید توپ را به بیرون می‌زدیم چون می‌خواستیم ببریم. پرسپولیس هم به پیروزی نیاز داشت. مکانی اشتباهی انجام داد و توپ را به بیرون انداخت و همان توپ تبدیل به گل شد.
 
پرسپولیس دوست نداشت بازی جوانمردانه انجام دهد و آن حق آنها بود که از آن موقعیت استفاده کنند. اتفاقا من یکی از کسانی هستم که می‌گویم پرسپولیس از موقعیتی که آورد استفاده کرد، اما اینکه مکانی مصدوم شد یا نه باید بگویم که برای یک دروازه‌بان مصدومیت‌هایی پیش می‌آید که برای سایرین پیش نمی‌آید، چون آنها مدام در حال زمین خوردن هستند. کاپیتان استیل آذین در ادامه صحبت‌های خود به صحبت‌های علی دایی در نشست خبری بعد از بازی با استیل آذین اشاره کرد و در حالی که دوست داشت که علی دایی هم همزمان با او روی خط باشد، گفت: من سؤالی از علی دایی داشتم. با او سال‌ها در تیم ملی همبازی بودم و می‌خواهم بگویم من آنقدر که پرسپولیس با آن حرکت به گل رسید ناراحت نشدم که علی دایی در نشست خبری اعلام کرد بازی‌های استیل آذین را دیده و آنها که دم از غیرت می‌زنند در زمین راه می‌رفتند و مقابل پرسپولیس غیرت‌شان گل کرد، می‌خواهم به علی دایی بگویم که من چند سال در تیم ملی با هم همبازی بودیم چه بی‌غیرتی در من دیده است.
 
وی تصریح کرد: من نمی‌گویم طرف صحبت دایی شخص من بوده است، اما در حیطه وظیفه یک مربی نیست در مورد بازیکنان حریف صحبت کند. یعنی ما در همه بازی‌ها بی غیرت بوده‌ایم و فقط در مقابل پرسپولیس غیرت نشان داده‌ایم. فوتبال اینقدر ارزش ندارد که چنین صحبت‌های مطرح شود.
 
مهدوی کیا با اشاره به مشکلاتی که برای استیل آذین در فصل جاری به وجود آمد، تصریح کرد: استیل آذین برای فصل جاری بازیکنان جدید زیادی به خدمت گرفت. مربیان زیادی عوض کردیم من به شخصه و با جرات می‌گویم که این فصل کاری که باید برای استیل آذین انجام ندادیم را به خوبی پیاده نکردیم. مهدوی کیا در ادامه گفت: یکی دیگری از عواملی که من را ناراحت کرد بازیکنی بود که به ما گل زد. تمام جنجال بازی به خاطر حرکت این آقا شروع شد. شما گل زدی تیمت هم برد و خودم هم جزء اول نفراتی بودم که تبریک گفتم چون این 2 امتیاز می‌تواند به پرسپولیس کمک کند تا به هدفی که دارد برسد. اما حرکتی که برای شادی گل درآوردی چه بود؟! این بازیکن درجه 5 که به فوتبال ایران می‌آیند جای تاسف دارد. زمانی تیم‌های پرسپولیس و استقلال سالانه 12 یا 13 بازیکن به آلمان می‌فرستادند و برای باشگاه درآمد زایی می‌شد، اما اکنون همین باشگاه‌ها هزینه‌های سنگین انجام دهند تا بازیکنانی که نمی‌دانم از کجا می‌آیند را به خدمت بگیرند و در فوتبال ما چنین حرکات زشتی انجام دهند.
 
دوباره دایی و انتقاد از کیا
علی دایی که برای پاسخ دادن به سخنان مهدوی‌کیا روی خط آمده بود از مهدوی کیا عذرخواهی کرد اما در کنار این عذرخواهی حمله‌ای نصفه و نیمه به مهدوی کیا کرد و از او به خاطر توهین به بازیکن گلزن تیمش انتقاد کرد، فردوسی‌پور که دوست نداشت دایی و مهدوی کیا رو به روی هم قرار گیرند با سرعت این آیتم را به پایان برد تا مشکلی حادتر از این نشود و اسطوره‌های مقابل دیدگان مردم به جان هم نیفتند.
 
/ 3 نظر / 5 بازدید
ک.زینالی

ولی خوشم اومد از این کارت زردی که داور به حقیقی داد[تایید] نتیجه هم عالی بود زنده باد پرسپلیس زنده باد ترختور

ک.زینالی

ببخشید کارت حقیقی قرمز بود اشتباهی نوشتم زرد[خجالت]

ک.زینالی

ببخشید کارت حقیقی قرمز بود اشتباهی نوشتم زرد[خجالت]