گروهبانهای ژنرال نما

 عقد قرارداد ننگین  از گروهبان

به گزارش پایـگاه جوان انقلابی ؛ در سال ۸۱ و زمانی که بیژن زنگنه وزیر نفت دولت خاتمی بود، قراردادی بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران منعقد شد. در این قرارداد شرکت کرسنت گاز ترش میدان سلمان که یک میدان مشترک بین ایران و امارات می باشد را به قیمت هر فوت مکعب گاز در حدود ۵۰ سنت (نیم‌دلار) به صورت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب می خرد و این گاز بایستی با لوله‌کشی در خلیج فارس به امارات صادر شود.

ـ

قرارداد به مدت ۲۵ سال در دو مرحله امضا می شود. در مرحله اول که ۷ سال است با پیش بینی نفت ۱۸ دلاری قیمت حدود ۵۰ سنت (نیم‌دلار) و در مرحله دوم (۱۸ سال بعدی) با پیش بینی نفت ۴۰ دلاری نرخ هر فوت مکعب گاز صادراتی حداکثر حدود ۱/۱‌دلار توافق می شود. منتقدان این قرارداد قیمت پیشنهادی برای فروش منابع گازی را به نسبت قیمت جهانی نفت پایین می‌دانستند و از این جهت دیوان محاسبات در سال ۸۴ که قیمت نفت به بیش از ۵۰‌دلار رسیده بود با استناد به مفاد قیمت مندرج در قرارداد کرسنت، آن را مورد ابهام و بررسی قرار داد. سرانجام این قرارداد در ۱۱ بهمن ۸۴ و توسط محمدرضا رحیمی، رئیس وقت دیوان محاسبات کشور لغو می شود.

 ـ

javanenghelabi - zangeneh 1ـ

آغاز شکایت ها

پس از لغو قرارداد کرسنت در دولت نهم، این شرکت اماراتی از ایران در دادگاه بین المللی لاهه شکایت می کند. جمهوری اسلامی نیز با استدلال به اینکه قرارداد یک طرفه بوده و با “فساد” و “تبانی” امضا شده در دادگاه لاهه طرح دعوای حقوقی می کند. در دولت نهم و دهم دو دادگاه در هلند تشکیل می شود و جمهوری اسلامی در دو دور اولیه دادگاه موفق به اثبات فساد در پرونده کرسنت می گردد. دادگاه به نفع ایران پیش میرود و با اثبات کامل پرداخت رشوه توسط اماراتی ها ، صدور حکم به نفع ایران قطعی میگردد.

ـ

شکایت ها در دولت تدبیر

با پیشنهاد بیژن زنگنه به عنوان وزیر نفت همزمان با دومین مرحله از دادگاه لاهه ورق به سمت طرف اماراتی بر می گردد. با روی کار آمدن بیژن زنگنه، شرکت کرسنت یک بهانه پیدا میکند تا خود را از اتهام فساد و رشوه مبرا نماید. اماراتی‌ها با این ادعا که مجریان وقت قرارداد کرسنت و کسانی که متهم به فساد در این قرارداد هستند اکنون جزو مدیران ارشد نفتی ایران شده و در مجلس ایران رای اعتماد گرفته و مورد تایید رییس جمهور ایران نیز میباشند مدعی عدم وجود فساد در قرارداد شد. وکیل شرکت کرسنت نیز با استناد به مصاحبه‌های بیژن زنگنه ادعا می کند که قرارداد کرسنت سالم و بدون فساد بوده است. سرانجام دادگاه لاهه با قبول ادعای اماراتی‌ها ایران را به جهت عدم عمل به تعهدات خود به پرداخت ۱۸ میلیارد دلار خسارت محکوم می کند.

 ـ

شکایت ترکیه

بعد از محکومیت ۱۸ میلیارد دلاری ایران در پرونده کرسنت، ترکیه‌ با استناد به قیمت ناچیز گاز در قرارداد مشهور کرسنت، ایران را به گران فروشی متهم کرده و به داداگه لاهه شکایت می کنند. ترک ها با اشاره به قرارداد بوتاش و قیمت دوبرابری این قرارداد نسبت به کرسنت سرانجام موفق به پیروزی در دادگاه می شوند. دادگاه لاهه در این مورد نیز ایران را به پرداخت ۶ میلیارد دلار جریمه محکوم می کند.

ضررهای کرسنت به کشور تنها به پرداخت خسارت منجر نمی گردد چرا که تاکنون و در سایه آن قرارداد، طرف اماراتی ۳۱ میلیارد دلار از میدان مشترک گازی بهره برده است. مسعود سلطان‌پور، مدیرسابق شرکت تاسیسات دریایی می گوید “کشور امارات تاکنون ۳۱ میلیارد دلار از میدان سلمان سود کسب کرده و این خسارت ناشی از قرارداد کرسنت است”.

در نهایت میتوان گفت که میزان جریمه ایران به سبب قراردادهای نفتی آقای بیژن زنگنه تاکنون ۲۴ میلیارد دلار بوده که باید به آن حداقل ۳۱ میلیارد دلار خسارات میدان سلمان، بی آبرویی در دادگاه های بین المللی و بی اعتباری در بین کشورها و شرکت‌های نفتی را نیز افزود.

ـ

ـ

گفتنی است دکتر حسن روحانی در آذرماه سال ۸۱ و از جایگاه دبیر شـورای عالی امنیت ملی با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور وقت به عملکرد بیژن زنگنه وزیر نفـت کابینه اصلاحات به شدت اعتراض کرده و اقدام وی در انعقاد قرارداد نفتی «کرسنت» را بـیرون از چارچوب قانون توصیف کرده بود.

در بخشی از نامه دکتـر روحانی درباره عقد قرارداد کرسنت که نوعی پیش بینی درباره آینده آن است، آمده است: «عقد قرارداد طولانی گاز با شرکتی غیر معتبر که بنابر گزارشات دریافتی از وزارت نفت طی سال‌های گذشته عملکردی ضعیف و توأم با نادیده گرفتن حقوق ایران در ارتباط با میدان نفتی مبارک داشته، تکرار تجربه تلخی است که سالیان دراز گرفتار آن خواهیم بود.»

ـ

امیدواریم دکتر روحانی و تیم اقتصادی دولـت محـترم اعتدال با تدبیر این مشکل بزرگ را حل نمایند و اجازه به زیاده خواهی برخی کشورهای همسایه ندهند.

/ 6 نظر / 22 بازدید
سیدمجتبی

سلام حاج آقا فکر کنم برای دومین باره که وارد وب سایت پرمحتواتون میشم. نمی دونم قبلا سایتون رو بتون معرفی کردم یا نه. سایتی است به نام رسای اندیشه با موضوع جریان شناسی فکری حوزه و روحانیت قابل استفاده است. این هم آدرسش: http://rasayeandisheh.ir/

سپیده

ممنون از پست های پرمحتوا و زیبایی که میذارین صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟

khodai

سلام... ممنون از حضور سبزتون.ممنون از پست های پر محتوا تون.موفق باشین[گل][گل][گل]

khodai

بعد از رکوع و سجده و بعد از قیام از دور هر شب دو زانو می زنم با احترام از دور دستی به روی سینه و دستی به سوی تو روی لبم گُل می کند : آقا سلام از دور +سلااااااااااااام میلاد بر شما و خانواده ی محترم مباااااااااااااااااااارک باشه[گل][گل][گل][گل][گل]

mm

سلام مطلب خوبی بود عجیب این است که روحانی باز هم همان زنگنه را به وزارت گمارد

امیر

سلام خسته نباشید واقعا...