آخرین کلمات امیرالمومنین علی علیه السلام

 

آخرین کلماتی که علی علیه السلام بر زبان جاری ساخت

 

بسم الله الرحمن الرحیم 


این آن چیزى است که على پسر ابوطالب وصیت مى‎کند: به وحدانیت و یگانگى خدا گواهى مى‎دهد و اقرار مى‎کند که محمد بنده و پیغمبر اوست، خدا او را فرستاده تا دین خود را بر دیگر ادیان پیروز گرداند. همانا نماز، عبادت، حیات و زندگانى من از آن خداست. شریکى براى او نیست، من به این امر شده‎ام و از تسلیم شدگان اویم .
فرزندم حسن! تو و همه فرزندان و اهل بیتم و هر کس را که این نوشته من به او رسد را به امور ذیل توصیه و سفارش مى‎کنم :
۱- تقوای الهى را هرگز از یاد نبرید، کوشش کنید تا دم مرگ بر دین خدا باقى بمانید.
۲- همه با هم به ریسمان خدا چنگ بزنید، و بر مبناى ایمان و خداشناسى متفق و متحد باشید و از تفرقه بپرهیزید، پیغمبر فرمود: اصلاح میان مردم از نماز و روزه دائم افضل است و چیزى که دین را محو مى‎کند، فساد و اختلاف است .
۳- ارحام و خویشاوندان را از یاد نبرید، صله رحم کنید که صله رحم حساب انسان را نزد خدا آسان مى‎کند.
۴- خدا را! خدا را!  درباره یتیمان، مبادا گرسنه و بى سرپرست بمانند.
۵- خدا را! خدا را! درباره همسایگان، پیغمبر آن قدر سفارش همسایگان را فرمود که ما گمان کردیم مى‎خواهند آنها را در ارث شریک کند.
۶- خدا را! خدا را! درباره قرآن؛ مبادا دیگران در عمل کردن، بر شما پیشى گیرند.
امر به معروف و نهى از منکر را ترک نکنید؛ نتیجه ترک آن این است که بدان و ناپاکان بر شما مسلط خواهند شد و به شما ستم خواهند کرد، آنگاه هر چه نیکان شما دعا کنند، دعاى آنها برآورده نخواهد شد.۷- خدا را! خدا را! درباره نماز؛ نماز پایه دین شماست .
۸- خدا را! خدا را! درباره کعبه، خانه خدا، مبادا حج تعطیل شود که اگر حج متروک بماند، مهلت داده نخواهد شد و دیگران شما را طعمه خود خواهند کرد.
۹- خدا را! خدا را! درباره جهاد در راه خدا، از مال و جان خود در این راه مضایقه نکنید.
۱۰- خدا را! خدا را! درباره زکات؛ زکات آتش خشم الهى را خاموش مى‎کند.
۱۱- خدا را! خدا را! درباره ذریه پیغمبرتان، مبادا مورد ستم قرار گیرند.
۱۲- خدا را! خدا را! درباره صحابه و یاران پیغمبر، رسول خدا (صلى الله علیه و آله) درباره آنها سفارش کرده است .
۱۳- خدا را! خدا را! درباره فقرا و تهیدستان، آنها را در زندگى شریک خود سازید.
۱۴- خدا را! خدا را! درباه بردگان، که آخرین سفارش پیغمبر درباره اینها بود.
۱۵- در انجام کارى که رضاى خدا در آن است بکوشید و به سخن مردم (در صورتی که مخالف آن هستند) ترتیب اثر ندهید.
۱۶- با مردم به خوشى و نیکى رفتار کنید چنانکه قرآن دستور داده است .
۱۷- امر به معروف و نهى از منکر را ترک نکنید؛ نتیجه ترک آن این است که بدان و ناپاکان بر شما مسلط خواهند شد و به شما ستم خواهند کرد، آنگاه هر چه نیکان شما دعا کنند، دعاى آنها برآورده نخواهد شد.
۱۸- بر شما باد که بر روابط دوستانه ما بین خویش بیفزایید، به یکدیگر نیکى کنید، از کناره‎گیرى و قطع ارتباط و تفرقه و تشتت بپرهیزید.
۱۹- کارهاى خیر را به مدد یکدیگر و به اتفاق هم انجام دهید، از همکارى در مورد گناهان و چیزهایى که موجب کدورت و دشمنى مى‎شود، بپرهیزید.
در انجام کارى که رضاى خدا در آن است بکوشید و به سخن مردم (در صورتی که مخالف آن هستند) ترتیب اثر ندهید.۲۰- از خدا بترسید که جزا و کیفر خدا شدید است .
خداوند همه شما را در کنف حمایت خود محفوظ بدارد و به امت پیغمبر توفیق دهد که احترام شما (اهل بیت) و احترام پیغمبر خود را پاس بدارند. همه شما را به خدا مى‎سپارم . سلام و دورد حق بر همه شما … .(۱)  


از علامه امینی پرسیدم: آخرین ذکرى که على(علیه‎السلام) بر زبان مبارک جارى فرمود چه بود؟


مى‎فرماید: بعضى مى‎گویند پس از وصیتى که ذکر آن رفت امام علی(علیه‎السلام) لحظه‎اى بیهوش شد و چون به هوش آمد دیگر سخنى جز لا اله الا الله از حضرت شنیده نشد تا جان به جان آفرین تسلیم فرمود.

 

چنانکه بعضى دیگر گفته‎اند:(۲) آخرین فرمایش ایشان این آیه شریفه بود: و من یعمل مثقال ذره خیراً یره و من یعمل مثقال ذره شرا یره.(۳) البته گروهى دیگر ذکر کرده‎اند(۴) که حضرت ابتدا به فرشتگان خدا سلام داد سپس این آیات را زمزمه فرمود که المثل هذا للیعمل العاملون،(۵) یعنى براى چنین لحظاتى باید عمل کرده و بکوشند و ان الله مع الذین اتقوا و الذین هم محسنون (۶) یعنى خدا با مردمى است که عمر خود را به تقوا و پرهیزکارى گذراندند و مردمى که همواره کار نیک مى‎کنند. آنگاه در واپسین دم حیات فرمود: اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریک له و اشهد ان محمد عبده و رسوله .
 
پی‎نوشت‎ها:
۱- مقاتل الطالبین، صص ۴۴ – ۲۸، ابن اثیر، ج ۳، صص ۱۹۷ – ۱۹۴، مروج الذهب، ج ۲، صص ‍ ۴۴ –۴۰ .
۲- انساب الاشراف، ص ۴۹۹٫
۳- زلزال /۸ – ۷ .
۴- بعثت، غدیر، عاشورا/ مهدى، محمدرضا حکیمى، ص ۸۴ .
۵- صافات / ۶۰ .
۶- نحل/ ۱۲۹ .
 
برگرفته از کتاب شبى در پایتخت بهشت، بیژن شهرامى .
گروه دین و اندیشه تبیان

/ 10 نظر / 9 بازدید
Alireza

سلام محمد جان.ببخشید که دیر جوابت رو میدم.راجب نرم افزار anytv پرسیده بودی .خواستم بهت بگم که نرم افزار های مشاهده تلوزیون آنلاین اونقد تعریفی ندارن و اگه می خوای خوب نشون بده باید سرعت اینترنتت بالای 512 گیگ باشه.الان من سرعت اینترنتم 256 هست ولی نمی تونم با همون نرم افزار به صورت آنلاین درست و حسابی تلوزیون ببینم.حالا من واست میذارمش که از وبم دانلود کنی.روش نصب و کرکش رو هم توضیح میدم.اگه نشد بی خیالش شو.اگه یه نرم افزار مشاهده تلوزیون آنلاین خوب دیدم معرفیش میکنم که دانلود کنی.بازم ببخشید که معطلت کردم.شرمنده [ناراحت]

سحر

امام صادق(ع): «حضرت درباره شب قدر فرمود:‌شب فاطمه است و قدر خداوند است پس هر کس حق شناخت فاطمه را به جا آورد ، ‌شب قدر را درک کرده است»

Alireza

سلام رفیق.حتما به وبلاگ من سر بزن.خیلی ویژه آپم.

ابوالقاسم

سلام خسته نباشید طاعات وعبادات شما مقبول حضرت حق بامطلبی درمورد سردار شهید سید علی دوامی منتظر قدوم شماهستم نظریادتون نره زندگی لذت بخش است بایادشهدا

رهاتر از رها

سلام زیبا و خوندنی نوشتید[گل] آپم ... خوشحال میشم تشریف بیارید [گل]

صورت زخمی

سلام دوسته عزیزم بابته چی هنگ کردین؟من؟قذافی؟دیکتاتوری؟کدوم گزینه؟

صورت زخمی

شرمنده عزیزم من یه کمی گیجم یه چیزی بگم چون اسم وبلاگت در مورد علی بود انقدر این مرد بزرگواره که 23 سال نشسته خونه و گاهی میگم چرا بعضی پدر مادر ها اسم بچه های به درد نخورشونو میزارن علی علی بودن یه چیزایی میخواد که میون 70 میلیون ممکنه یکی هم نباشه ممنونم راجع به نظرت

یسنا99

سلام ممنون که به وبلاگم سرزدی اون مطلبی که تو وبم گذاشتم دیدگاه خودم نیس دیدگاهی جمعی از کسایی که علاقه زیادی به همصحبت پسر دارن فکر کنم[چشمک]