نظر ایه الله وحید خراسانی درمورد قمه زنی

بیانات آیة الله وحید خراسانی درباره برخی سوءبرداشت‌ها

آیة الله وحید خراسانی

آیة الله وحید خراسانی در دیدار برخی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، حمایت از نظام اسلامی را واجب دانست و با انتقاد از برخی کارهای خلاف که به نام عزاداری انجام می‎گیرد، گفت: موضوع، حکم وجوب حفظ شعائر حسینی (علیه السلام) است. این کارهای خلاف، بدعت است.
حضرت آیة الله وحید خراسانی گفت: برای حفظ شعائر حسینی، باید از ورود بدعت‎ها و کارهای خلاف به نام عزاداری، جلوگیری کرد.
آیة الله وحید خراسانی در دیدار با حضرات آیات مرتضی مقتدایی، صابری همدانی و غروی به تبیین و تشریح دیدگاه خود درباره تنظیم شعائر حسینی پرداخت و اظهار داشت: شعائر حسینی مانند سینه‎زنی، زنجیرزنی و اقامه عزاداری برای حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) باید محفوظ بماند و نباید خدشه‎ای به آن وارد آید.
وی افزود: یکی از مصادیق حفظ شعائر حسینی (علیه السلام) جلوگیری از ورود بدعت و کارهای غیراخلاقی که گاه انجام می‎شود؛ است.
این مرجع تقلید با بیان این که اگر خدشه‎ای به شعائر حسینی (علیه السلام) وارد آید، کمر رسول الله (ص) خم می‎شود، تاکید کرد: در جایی که کلام مخوف به قرائن باشد، اطلاق جایی ندارد، از این رو برخی از کارهای نادرستی که به نام اقامه عزای ابا عبدالله (علیه السلام) صورت می‎گیرد، اینها نه تنها مصداق عزاداری و اقامه شعائر حسینی نیست، بلکه بدعت و کارهای خلافی است.

 

آیة الله وحید خراسانی


آیة الله وحید خراسانی در بیان مصداق بدعت در عزاداری، عربده کشیدن، گفتن جملات کفرآمیز مانند: لا اله الا زینب و لا اله الا فاطمه و خود را حسین اللهی نامیدن و اشاره و تصریح کرد: اینها که شعائر حسینی نیست. حکم وجوب مربوط به حفظ و تقویت شعائر حسینی می‎باشد، نباید حکم از این موضوع، به موضوع دیگری جا به جا کرد. موضوع حکم، شعائر حسینی است نه این کارهای خلافی که انجام می‎شود.
وی در ادامه با تاکید بر این که تا کنون آن چه در این باره گفته‎ام راجع به قمه‎زنی نبوده است، خاطرنشان ساخت:

راجع به قمه‎زنی من اصلا حرفی نزدم، مطالب من ناظر به قمه‎ زدن نیست، در برخی مجامع فقهی، کلام من مطرح و تحریف شده است. هیچ کس هم دفاع نکرده است ،من این را نگفتم و تحریف شده است.
این مرجع تقلید سپس با تجلیل از خدمت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در حوزه علمیه قم افزود: ایشان قلم و بیاناتشان در خدمت دین و ترویج اسلام است و باید از ایشان حمایت کرد.
وی در بخش دیگری از سخنانش، حمایت از نظام را واجب خواند و ادامه داد: اگر این نظام اسلامی نباشد، معلوم نیست چه در می‎آید؟ بدتر از گذشته می‎شود. حمایت از این نظام را لازم و واجب می‎دانم.
 
منبع:
سایت عصر ایران و سایت تابناک    26/1/87

 

/ 4 نظر / 62 بازدید
ک.زینالی

سلام ممنون ازتون که برام دعا کردین تو امتحانا موفق باشم دعاتون قبول شد همشونو خوب نوشتم ولی برا امتحان بندگی مطمئنم رد میشم چون ... بگذریم خدا میدونه من چرا اینو میگم ولی شما دعام کنید(خواهشا) راستی به این لوگو ها سر زدم واقعا جالب بودن التماس دعا اللهم عجل لولیک الفرج (آمین)

کلب آل علی

صغری: قسمت دوم مکتوب شیخ نائینی: هیچ اشکالی نیست در جواز (جایز بودن)سینه زدن و با دست لطمه زدن بر صورت حتی اگر به حدی برسد که صورت و بدن سرخ و سیاه شود بلکه اقوی (محکم تر) جواز زنجیر زدن است بر شانه و پشت به حدی که بدن را سرخ و سیاه کند، بلکه اگر به حدی باشد که به بیرون آمدن کمی خون منجر گردد، بنابر اقوی اشکالی ندارد. و اما بیرون آمدن خون از پیشانی در اثر شمشیر و قمه زدن در صورتی که از ضرر آن محفوظ باشد جایز است. کبری: فتوای آیت الله العظمی وحید خراسانی درباره قمه زنی1: (((مکتوب حضرت آیة الله نائینی در مورد شعائر حسینیه مورد تایید اینجانب است.))) فتوای آیت الله العظمی وحید خراسانی درباره قمه زنی2: (((تیغ زدن در عزای حضرت سیدالشهداء صلوات الله وسلامه علیه در صورت عدم اضرار به نفس چنانکه مرحوم آیة الله حائری قدس سره فرموده اند بلا اشکال جایز بلکه موجب اجر و ثواب است.))) منبع:{کتاب البکاء للحسین علیه السلام علامه میر جهانی-کتاب اشک وخون شیخ حلواچی-کتاب عزاداری سنتی شیعیان جلد 7 و...} نتیجه:مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی وحید خراسانی مدظله العالی بر خلاف تبلیغات سوء دشمنان عزاداری سیدالشهداء موافق موید بلکه م

سید یاسر

جانم فدای حضرت امام خامنه ای

دوست عزیز متاسفانه دفتر ایشان تکذیب کرده. http://www.tabnak.ir/fa/news/9103