یادی از استادشهید حاج عبدالله ضابط

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
گفتم: حاج آقا خیلی کار می‌کنید. دیر وقت است. جواب داد: آنقدر کار کنید که موقع رفتن به پیشگاه خدا، پشیمان نباشید که کم کار کرده‌اید، جوابتان این باشد که دیگر رمق نداشتم کار کنم.

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
خسته می‌آمد خانه، دیر وقت. با این حال یک ساعت مانده به اذان صبح بلند می‌شد و نماز می‌خواند. بعد از نماز هم بیدار می نشست و خیلی آرام قرآن می‌خواند.

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
از اروند برمی‌گشتیم. توی اتوبوس ایستاده بود و بلندگو را گرفته بود دستش. یک مشت عکس از جیبش درآورد و گفت: عکس شهدا را همراه داشته باشید. هر جا لازم شد دربیاورید و نشان بچه‌ها دهید و در مورد شهدا صحبت کنید. خودش هم شروع کرد: این شهید سرش از بدنش جدا شده، این شهیدی است که وقتی در قبر می‌گذارندش می‌خندد...بعد هم عکس‌ها را داد دست یکی از بچه‌ها. عکس‌ها دست به دست می گشت. حال و هوای بچه‌ها عوض شده بود، شب، عکس شهدا، ذکر خاطره...

تصادف که کرد، رساندندش بیمارستان. پرستار جیب‌هایش را گشت، مانده بود این آدم کیست که جیبش به جای محتویات معمولی هر جیبی، پر است از عکس شهید.

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
امیرحسین یک ساله را نشانده بود روی پایش و بازی می‌کرد... یکدفعه او را زمین گذاشت و گفت: شهید همت، وقتی توانست از زن و بچه‌اش دل بکند، خدا قبولش کرد...

چند ماه بعد، خدا قبولش کرد.

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
یکی از فرماندهان می گوید حاج آقا ضابط برایش تعریف کرده: یکبار که با کاروانی آمده بوده اردوی جنوب، سید مرتضی آوینی را خواب می‌بیند. به سید می گوید: دوست داشتم وقتی زنده بودید می‌دیدمتان. سید هم می‌گوید: نگران نباش فردا 8 صبح بیا پل کرخه!

صبح که می‌شود در درستی خواب شک می‌کند ولی بالاخره می‌رود روی پل کرخه. ساعت 5/8 می‌رسد. منتظر می‌شود، می‌بیند خبری نیست. سربازی جلو می آید و می‌گوید: شما منتظر کسی هستید؟ می‌گوید: بله منتظر رفقیم هستم. می‌گوید: رفیقت چه شکلی است؟ می‌گوید: موهای جو گندمی دارد، عینک هم می‌زند. سرباز می‌گوید: رفیقت تا ساعت 8 منتظرت شد نیامدی. بعد مشخصات تو را به من داد و گفت بگویم برایتان کنار پل چیزی نوشته.

رفت کنار پل. سید نوشته بود: فلانی، آمدیم.نبودی، وعده ما بهشت(سید مرتضی آوینی)!

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
نزدیک عید بود. حاج آقا را تنها و پابرهنه دیدم توی طلائیه. با خودم گفتم: یا فلانی مجرد است یا اگر هم متأهل است حتماً با خانواده‌اش مشکل دارد، به خاطر این یکی دو ماهی که جنوب است.

بعد از شهادتش، خانواده‌اش را آورده بودند بازدید از مناطق جنگی. توی دوکوهه خانواده‌اش را دیدم. زهرای 6 ساله، دختر حاج آقا، حسابی خود را می‌پوشاند. بیرون هم که می رفت پوشیه می‌زد. خواستم تشویقش کنم. گفتم: زهرا خانم، آفرین! چه حجاب خوبی داری! من هم دوست دارم مثل شما باشم!

نگاهم کرد و گفت: خوب دوست داشتن نداره، حجابت را رعایت کن!

تو دلم گفتم: خدا رحمتت کند حاج آقا!

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
داشت سخنرانی می‌کرد. گفت: برآنیم با تأسی به سیره شهیدان والا مقام در مقابل طوفان تهاجم فرهنگی دشمن، نسل جوان و آینده را با ابعاد وجودی شهیدان حق و فضیلت آشنا سازیم...

یادم افتاد مقام معظم رهبری چند وقت قبلش گفته بودند: خاطره شهدا را باید در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگه‌داشت!

ـ ــ ــــ ــــــ ــــ ــ ـ
بالاخره مزارش را پیدا کردم، توی بهشت ثامن. هنوز سنگ نداشت. با انگشت روی خاکش نوشتم: شهید حاج عبدالله ضابط. بلند شدم، رفتم زیارت و برگشتم. نوشته‌ام نبود.

صدایش یکدفعه ذهنم را پر کرد. آن شب کنار اروند می‌گفت: شهید گمنام کسی است که انتخاب کرد گمنام بودن را!

یادمون نره ضابط ها زنده اند و من وتو باید حرکت کنیم مثل استاد پناهیان استاد ماندگار استاد برادران استاد طائب استاد جوشقانی استاد طالبی و....................منبع:سایت راویان و ...

/ 1 نظر / 5 بازدید
ک.زینالی

سلام ممنون ببخشید این روز ها وقت نمیکنم بیام بعد امتحان ها حتما به طور مفصل رو وبلاگ کار میکنم التماس دعا اللهم عجل لولیک الفرج (آمین)