بررسی یکی از آسیبهای اجتماعی -کاهش بهداشت روانی

 ادامه نظر استاد دانشمند وبلاگ اندیشه جوان

حقیقت تقوی

لازمه اینکه انسان حیات عقلی و انسانی داشته باشد این است که تابع   اصول معینی باشد و لازمه اینکه انسان از اصول معینی پیروی کند   این است که از   اموری که با هوا و هوس او موافق است ولی با هدف او و   اصول زندگانی او منافات   دارد پرهیز کند. ولی لازمه همه اینها این نیست    که انسان اجتنابکاری از محیط و     اجتماع را پیشه سازد. بهترین و عالی تر   ین راه این است که انسان در روح خود ملکه و حالت و مصونیتی ایجاد کند که آن   حالت حافظ و نگهدار او باشد.  
بنابراین تقوا به معنای عام   کلمه لازمه زندگی هر فردی است که می خواهد   انسان باشد و تحت فرمان عقل زندگی   کند و از اصول معینی پیروی نماید.    تقوای دینی و الهی یعنی اینکه انسان خود را   از آنچه از نظر دین و اصولی    که دین در زندگی معین کرده، خطا و گناه و پلیدی و   زشتی شناخته شده، حفظ   و صیانت کند و مرتکب آنها نشود. چیزی که هست حفظ و   صیانت خود از   گناه که نامش تقوا است.  

تقوای دینی منشا تقوای اجتماعی و سیاسی    
نباید تصور کرد که تقوا از مختصات دینداری است از قبیل نماز و روزه،   بلکه   تقوا لازمه انسانیت است. انسان اگر بخواهد از طرز زندگی حیوانی و   جنگلی خارج   شود ناچار است که تقوا داشته باشد. در زمان ما می بینیم که    تقوای اجتماعی و   سیاسی اصطلاح کرده اند. چیزی که هست تقوای دینی یک علو   و قداست و استحکام   دیگری دارد و در حقیقت تنها روی پایه دین است که    می توان تقوایی مستحکم و با   مبنا به وجود آورد و جز بر مبنای محکم ایمان    به خدا نمی توان بنیانی مستحکم   و اساسی و قابل اعتماد به وجود آورد.

/ 20 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رهاتر از رها

سلام آپم ... خوشحال میشم تشریف بیارید ... نظر یادتون نره [گل]

حاج رضوان

سلام وبلاگ پرمحتوايي داريد... با مطلبی تحت عنوان تلاش برای روشنگری به روزم لطفا به ما سر بزنيد www.naslejavane90.mihanblog.com

مسلمان(زهرا)

به نظر من مهمترین چیز در برخورد با مزاحمت های نوامیس اول برخورد جدی و قضایی با متخاطی است سپس انجام فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر (که هم متوجه مزاحمان است هم متوجه دختران و زنان که با وضع نامناسب خود باعث ایجاد این مزاحمت ها میشوند ) و همچنین انجام کار فرهنگی جذاب و موثر در زمینه بدحجابی و ..

فاطمه و نگار

سلام دوست عزیزم! با "از خاطرت خسته ام!تابم نیست!چه کنم؟چاره چیست؟" به روز هستم و منتظر نظر شما[گل][گل]

ک.زینالی

سلام ما اومدیم باز خیلی خوش گذشت جاتون خالی از امام رضا یه چیزی خواستم که در حال حاضر تنها آرزومه خواهش میکنم دعا کنید مستجاب بشه[نگران] یا علی التماس دعا

رحمانی

سلام . مطالب خوبی دارید اکه با تبادل لینک موافق هستید بفرمایید . یا حسین التماس دعا .

سحر

تشریف بیارید به سوال وبم جواب بدین

کباری

چه کسی میگوید که گرانی اینجاست؟ دوره ی ارزانی است! چه شرافت ارزان ، تن عریان ارزان ! و دروغ از همه چیز ارزان تر آبروقیمت یک تکه ی نان وچه تخفیف بزرگی خورده است قیمت هر انسان!

ازدواج موقت

سلام خانوما و آقايون تو اين وبلاگ شماره تماس گذاشتن واسه ازدواج موقت بياين ببينيد شماهم ميتونيد شماره بزارين كاملا رايگانه : http://mahabbat.persianblog.ir